(Całkiem)Prosta metoda jak rzucić palenie

powrót

Michaił Durnienkow (CAŁKIEM) PROSTA METODA JAK RZUCIĆ PALENIE  (Rosja) - czytanie

przekład i opieka reżyserska: Tomasz Leszczyński
muzyka: Olga Podgaiskaja 

Tragikomedia Michaiła Durnienkowa to historia zwykłego człowieczka, miejskiego nieudacznika, wykształconego, inteligentnego, ale któremu nie wiadomo dlaczego w życiu nie wyszło. Wykorzystywany przez szefa, byłego kolegę z klasy, niezrozumiany przez żonę, manipulowany przez koleżankę ze szkoły, z którą przypadkiem nawiązuje romans, próbuje odnaleźć siebie, swoje miejsce w tym świecie. Stara się wrócić do czasów młodzieńczych spotykając się ze swoim dawnym nauczycielem, ale i u niego nie znajduje odpowiedzi, tylko kolejne pytania. Bohater zaczyna od banalnego kroku, by zmienić swoje życie: postanawia rzucić palenie – ale to w absurdalny, ale nie pozbawiony logiki sposób doprowadza go do zabójstwa żony.

Sztuka w komiczny, surrealistyczny, ale i do bólu prawdziwy sposób ukazuje zmagania człowieka w dążeniu do szczęścia, miłości i lepszego życia. Można ją porównać do średniowiecznego moralitetu, w którym główny bohater 'everyman', czyli każdy z nas, zmaga się z problemami egzystencji. Z drugiej strony tragikomedia jest mocno osadzona we współczesnych realiach społecznych: bezrobocie, byle jaka praca, różnice społeczne, kariera, nieuleczalna choroba, wyalienowanie. Dotyka też spraw uniwersalnych takich jak przyjaźń, lojalność, miłość, zdrada. Zadaje pytanie o to do czego dążymy i co z tego osiągamy, za czym tęsknimy i dlaczego? A przy tym wszystkim utrzymuje wartkie tempo i zaskakujące zwroty akcji.

 

Sztuka "(Całkiem) prosta metoda jak rzucić palenie" została opublikowana na łamach czasopisma „Urał” (2011/3). Zwyciężyła w konkursie „Diejstwujuszczyje Lica-2010”, organizowanym przez teatr "Szkoła Sowriemiennoj Dramy" (Moskwa) oraz otrzymała Grand Prix programu „Nowy Dramat” w ramach festiwalu „Złota Maska” (2011).

 

obsada:

Marzena Bergmann
Adrianna Cudnik (Studium Aktorskie)
Ewa Pałuska
Jarosław Borodziuk
Paweł Parczewski
Grzegorz Gromek

powrót
© Copyright 2016 by Teatr Jaracza | All right reserved
Teatr im. Stefana Jaracza w Olsztynie, ul. 1 Maja 4, 10-118 Olsztyn, tel. 89 527 58 59
Projekt i wykonanie: Artneo.pl