Zabiłam moją matkę

powrót

András Visky ZABIŁAM MOJĄ MATKĘ - czytanie
 

przekład: Jolanta Jarmołowicz
reżyseria: Marcin Kalisz
 

Tekst sztuki został opublikowany w antologii „Wróg publiczny i inne dramaty węgierskie” wydanej przez ADiT w 2017 roku. Spotkanie poświęcone tej książce odbędzie się 20.10.2017. (piątek) o godz. 21:00 na Scenie Dużej.

„Zabiłam moją matkę” - sztuka z 2011 roku to utwór zaliczany do siedmiogrodzkiej węgierskojęzycznej literatury dramatycznej (powstałej w granicach Rumunii). András Visky tworzy wyjątkowy, abstrakcyjny świat sceniczny, w którym bohaterowie są niemal całkowicie niezdolni do odcięcia się od przeszłości pełnej straszliwych wspomnień. Bernadett, główną bohaterkę, prześladują koszmarne wspomnienia z dzieciństwa oraz pamięć o zdemoralizowanej, nieszczęśliwej matce, która zostawiła dziewczynę w sierocińcu, a w dodatku próbuje ją z powrotem wciągnąć w nędzę egzystencjalną. Bohaterka pamiętając swoją traumatyczną młodość rozważa zabójstwo, jednak czy można kogoś zabić, czy umie się to zrobić i wreszcie jak uwolnić się od toksycznych więzi z rodziną...

Dramaty Andrása Viskyego, wbrew abstrakcyjnemu charakterowi świata przedstawionego, noszą w sobie historie prawdziwego ziemskiego cierpienia. Właśnie to daje jego tekstom szczególną atmosferę i niesamowitą siłę.
 

András Visky (ur. 1957) poeta, eseista, dramaturg, teoretyk teatru; urodzony w Siedmiogrodzie w wielodzietnej rodzinie pastora kalwińskiego. Jego ojciec, powszechnie szanowany Ferenc Visky, w czasie czystek ideologicznych w 1958 roku został skazany przez przywódców komunistycznych w Rumunii na karę dwudziestu dwóch lat więzienia. Niedługo potem jego żonę Julię wraz z dziećmi, w tym dwuletnim Andrásem, internowano. W 1964 roku ojciec został uwolniony i rodzina wróciła z miejsca przymusowego pobytu. Obecnie Visky jest dramaturgiem i zastępcą dyrektora artystycznego w Państwowym Węgierskim Teatrze w Kluż-Napoce. Zrealizował tam ponad czterdzieści spektakli. Jego dramaty wystawiano na scenach węgierskich, rumuńskich i amerykańskich. Uhonorowany licznymi nagrodami, m. in. Nagrodą Attili Józsefa.

Marcin Kalisz (ur. 1981) – aktor, absolwent krakowskiej PWST na wydziale aktorskim, w latach 2008-2014 na etacie w Narodowym Starym Teatrze w Krakowie. Obecnie wolny strzelec. Grał w spektaklach reżyserowanych m.in. przez: Jerzego Stuhra, Krzysztofa Jasińskiego, Mikołaja Grabowskiego, Barbarę Wysocką, Michała Zadarę, Marcina Libera, Piotra Kruszczyńskiego. W Teatrze Ludowym w Krakowie wyreżyserował „Dwoje na huśtawce” Gibsona (2014 rok) oraz „Kartotekę” Różewicza (2015 rok). Otrzymał wyróżnienie za rolę Gombrowicza w przedstawieniu „Trans-Atlantyk” w adapt. i reż. Mikołaja Grabowskiego na VIII Międzynarodowym Festiwalu Gombrowiczowskim w Radomiu oraz Główną Nagrodę TUKAN OFF na Festiwalu Przeglądu Piosenki Aktorskiej we Wrocławiu za spektakl „Matka Gyubala Wahazara”.

WSTĘP WOLNY

powrót
© Copyright 2016 Teatr Jaracza | All right reserved
Teatr im. Stefana Jaracza w Olsztynie, ul. 1 Maja 4, 10-118 Olsztyn, tel. 89 527 58 59
Projekt i wykonanie: Artneo.pl