Piana dni

powrót

Boris Vian PIANA DNI – Klicperovo Divadlo (Czechy)
 

adaptacja i reżyseria: SKUTR (Martin Kukučka, Lukáš Trpišovský)
scenografia: Jakub Kopecký
kostiumy: Simona Rybáková
muzyka: David Smečka & Mastix

obsada:
Colin - Miroslav Zavičár
Chick - Jan Sklenář
Nicolas - Jiří Zapletal
Mouse and Jean Sol Partre - Ondřej Malý
Chloé - Marie Poulová
Alice - Marta Zaoralová
Isis - Natálie Holíková
oraz Matěj Anděl, David Smečka, Jakub Tvrdík, Jan Vápeník

zespół muzyczny Mastix:
David Smečka (gitara), Matěj Anděl (perkusja), Jan Vápeník (gitara), Jakub Tvrdík (gitara basowa, fagot), Martin Sedláček (keyboard), Magdalena Ebba Pavlíčková (saksofon)

przekład na język polski: Aleksandra Jurek, Maciej Mętrak

 

„Piana dni” – to adaptacja znakomitej powieści Borisa Viana, w Polsce wydanej także pod tytułem „Piana złudzeń”. Powieść zajęła dziesiąte miejsce na liście stu książek XX wieku według „Le Monde” i doczekała się dwóch ekranizacji.
Spektakl jest niezwykłą historią miłosną pokazaną jako surrealistyczna podróż do świata na opak, w którym nie brak fantazji, pożądania i jazzu.
Główny bohater to Colin, bogaty młodzieniec, który ma piękne mieszkanie, doskonałego kucharza, lubi wynalazki i jest zakochany w Chloé, którą poślubia. Kobieta po wyjściu za mąż zapada na osobliwą chorobę: w jej płucach rozkwita lilia wodna. Choroba jest niezwykle trudna w leczeniu, a chora musi być ciągle otoczona mnóstwem kwiatów.
Z kolei przyjaciel Colina Chick, który nie jest tak bogaty, niestrudzenie zbiera i propaguje prace filozofa Jeana-Sol-Partra i kocha Alise...
W spektaklu oprócz aktorów wystąpi też sześcioosobowy zespół muzyczny.

 

Boris Vian (1920-1959) – francuski pisarz, poeta i tłumacz, muzyk, aktor i scenarzysta. Jest jedną z najbarwniejszych postaci powojennego Paryża. Inżynier z wykształcenia, grał na trąbce w zespołach jazzowych, komponował piosenki, występował w filmach, tłumaczył z języka angielskiego (w tym kryminały Raymonda Chandlera), ale sławę zdobył dzięki utworom prozatorskim.
W swoich utworach Vian chętnie posługiwał się absurdem i czarnym humorem. Jego teksty są pełne surrealistycznych scen oraz błyskotliwych gier słownych. Za najlepszą powieść w dorobku Viana uchodzi „Piana złudzeń”, a najwięcej rozgłosu przyniósł mu czarny kryminał „Napluję na wasze groby”, który został wydany pod pseudonimem Vernon Sullivan (w pierwszym wydaniu Vian figurował jedynie jako tłumacz).

 

SKUTR - duet reżyserów Martin Kukučka (ur. 1979 na Słowacji) oraz Lukáš Trpišovský (ur. 1979 w Czechach).. Już ich studenckie spektakle na Wydziale Teatralnym ASP w Pradze spotkały się z pozytywną reakcją widzów. Kolejne przedstawienia SKUTR były prezentowane na festiwalach w Serbii, Polsce, Litwie, Włoszech, Niemczech, Rumunii, Słowacji, Chinach i Korei Południowej a także na Expo 2010 w Szanghaju. Byli rezydentami Festiwalu Fringe w Edynburgu 2008, gdzie wystawili „The Weepers”. Twórcy otrzymali wiele nagród, m.in.: Grand Prix i nagrodę publiczności na Międzynarodowym Festiwalu FIST w Belgradzie, Nagrodę Evalda Schorma i Josefa Hlávki.
Oryginalne spektakle SKUTR łączą taniec, ruch, akrobatykę, teatr lalek, projekcje, grę świateł, tekst i dźwięk.

 

Teatr Klicpera w Hradcu Králové otwarto w 1885 roku, ale swoją działalność rozpoczął w 1949 roku. Największy sukces osiągnął po przełomie w 1989 roku. Od tego czasu kompleks Teatru Klicpera na starym mieście zmienił się nie do poznania - jego dziesięć zabytkowych budynków, w tym główny gmach teatru, zostały poddane gruntownej renowacji, która wraz ze wzrastającym poziomem artystycznym spowodowała, że Teatr Klicpera stał się naturalnym centrum kulturalnej stolicy północno-wschodnich Czech. Teatr Klicpera pracuje na czterech scenach, często występuje nie tylko w regionie Hradec Králové, ale w całej Republice Czeskiej, a także reprezentuje miasto i czeską kulturę teatralną za granicą.

Prestiżowa Fundacja Alfreda Radoka czterokrotnie wybierała go teatrem roku w Czechach.

Bilety: normalny 40 zł, ulgowy 20 zł

powrót
© Copyright 2016 Teatr Jaracza | All right reserved
Teatr im. Stefana Jaracza w Olsztynie, ul. 1 Maja 4, 10-118 Olsztyn, tel. 89 527 58 59
Projekt i wykonanie: Artneo.pl