Jest ciężko

powrót

János Háy JEST CIĘŻKO - czytanie


przekład: Jolanta Jarmołowicz
reżyseria: Klaudia Hartung-Wójciak

 

Tekst sztuki został opublikowany w antologii „Wróg publiczny i inne dramaty węgierskie” wydanej przez ADiT w 2017 roku. Spotkanie poświęcone tej książce odbędzie się 20.10.2017. (piątek) o godz. 21:00 na Scenie Dużej.

 

„Jest ciężko” z poetycką siłą opowiada o otarciu się o sukces i porażkę. Główny bohater, który nie może odnaleźć się ani na wsi, z której pochodzi, ani w mieście, do którego wyjechał, przedstawia swoją historię awansu społecznego i zawodowego, nie pomijając chwil trudnych, czy wstydliwych. Jego opowieść dowodzi, że to nie wstrząsy historyczne rujnują ludziom życie, lecz ich społeczne i gospodarcze następstwa, procesy, które są tylko konsekwencjami wielkich przemian. To wpędza ludzi w biedę i brak perspektyw, a tym samym odbiera możliwość zmian na lepsze. Pozostają im użalanie się nad sobą.
János Háy streszcza sztukę w jednym zdaniem: „nie jest tak łatwo wsiąść do pociągu i z mieszkańca wsi stać się mieszkańcem miasta”.
Sztuka „Jest ciężko” cieszy się w Budepeszcie ogromną popularnością – spektakl na jej podstawie zagrano już ponad sto razy i okazał się mistrzowskim przedstawieniem.

 

János Háy (ur. 1960) poeta, prozaik, dramatopisarz, eseista. Jeden z najbardziej oryginalnych i wszechstronnych twórców węgierskich. Studiował rusycystykę, historię i estetykę. Od 1982 roku stale obecny w węgierskim życiu literackim. Jest laureatem wielu nagród i wyróżnienień, m.in.: Sandora Maraiego i Attili Józsefa oraz nagrody krytyków za najlepszy dramat sezonu („Géza-dzieciak”). W Polsce wystawiono kilka jego sztuk, m.in.: „Géza-dzieciak” (Teatr Telewizji i Teatr Studio), „Stary Franka Hernera” (Teatr Polski w Poznaniu), „Ślubuję ci miłość i wierność” (Teatr im. W. Horzycy w Toruniu), „Most nad doliną” (Teatr im. A. Fredry w Gnieźnie). János Háy sam ilustruje swoje książki. Jest członkiem gromadzącej rzesze fanów formacji Rájatszás (Dogrywka), złożonej z muzyków i poetów.

 

Klaudia Hartung-Wójciak – dramatopisarka, dramaturżka; absolwentka polonistyki UWr, studentka reżyserii PWST. Współautorka i reżyserka instalacji performatywnej „Przedwiośnie. Ćwiczenia z wyobraźni historycznej” (Teatr im. J. Osterwy w Lublinie, 2017); dramaturżka przy spektaklach m.in.: „Cezary idzie na wojnę” (Komuna Warszawa, 2017); „Gdyby Pina nie paliła to by żyła” (Teatr im. J. Szaniawskiego w Wałbrzychu, 2017); reżyserka m.in. spektaklu „Tkacze. Historia jak z życia wzięta, a przez to bardzo smutna” (PWST Kraków, 2016; Łaźnia Nowa, 2017), prezentowanego w ramach Forum Młodej Reżyserii 2016; półfinalistka Gdyńskiej Nagrody Dramaturgicznej 2014 za „Pospolite wzruszenie”. Członkini kolektywu artystycznego „Antyteren” i Pracowni Dramaturgicznej PWST Kraków.

WSTĘP WOLNY

powrót
© Copyright 2016 Teatr Jaracza | All right reserved
Teatr im. Stefana Jaracza w Olsztynie, ul. 1 Maja 4, 10-118 Olsztyn, tel. 89 527 58 59
Projekt i wykonanie: Artneo.pl