Piaskun

powrót

PIASKUN - Vilniaus Teatras Lėlė (Litwa)

spektakl dla młodzieży i dorosłych inspirowany twórczością E. T. A. Hoffmanna
 

scenariusz, reżyseria, projekty lalek director, scriptwriter and puppet designer - Gintarė Radvilavičiūtė
scenariusz – Mindaugas Valiukas
scenografia - Renata Valčik
muzyka - Rita Mačiliūnaitė
choreografia - Sigita Mikalauskaitė

obsada:
Sigita Mikalauskaitė
Šarūnas Datenis
Martynas Lukošius
Deivis Sarapinas
Dainius Tarutis

 

„Piaskun” to fantasmagoria, w której niezwykłe i piękne obrazy tworzą lalki, maski i aktorzy, a także taniec, muzyka i światło. Spektakl zabiera widzów w podróż przez podświadomość i labirynty wyobraźni.
Bohaterem jest młody człowiek zagubiony między fantazją i rzeczywistością, którego dusza umiera z powodu egoizmu, braku wiary i dręczących go wątpliwości. Postać zanurzona w swoich ciemnych wizjach balansuje na granicy szaleństwa i musi stawić czoło swojemu mrocznemu „ja”.
Głównym tematem przedstawienia jest dwoistość ludzkiego ducha, co jest przedstawione za pomocą malowniczych i niemal magicznych przekształceń aktora i marionetki.
„Utwór choć został wydany prawie dwieście lat temu, wciąż pozostaje aktualny. Dla mnie bardzo interesujące było opowiedzenie tej historii bez słów, koncentrując się na płaszczyźnie wizualnej i fonicznej: lalkach, maskach, obrazach, tańcu i muzyce”- mówi reżyserka Gintarė Radvilaviavičiūtė.

 

Ernst Theodor Amadeus Hoffmann (1776-1822)  jeden z najbardziej znanych niemieckich twórców epoki romantyzmu, prekursor fantastyki grozy. 
Kiedy miał cztery lata, jego rodzice się rozwiedli i zamieszkał z histeryczną matką oraz porywczym wujem. Zmuszony, by kontynuować tradycje rodzinne, został adwokatem, jednocześnie zajmując się sztuką. To sprawiło, że życie Hoffmanna miało podwójną naturę: szanowany prawnik w ciągu dnia, nocą prowadził życie bohemy. Stąd liczne w jego twórczości postaci zagubione między rzeczywistością a marzeniami, wizje zrodzone z konfliktu tożsamości. 
Jednym z najmroczniejszych utworów Hoffmanna jest „Piaskun”, który ukazuje ciemną stronę ludzkiej natury i strach przed szaleństwem, z kolei do jego najpopularniejszych utworów zaliczyć można „Dziadka do orzechów”.

Gintarė Radvilavičiūtė (ur. 1981) dyrektorka teatru lalek, reżyserka i scenografka. Wyróżnia się wyjątkowym stylem artystycznym, autentycznymi wyborami reżyserskimi, skłonnością do eksperymentowania i poszukiwaniami nowych form teatralnych. W latach 1999-2006 studiowała reżyserię teatralną na Uniwersytecie w Kłajpedzie. Od 2004 roku pracuje w Teatrze Lalkowym w Kłajpedzie jako dyrektorka artystyczna, reżyserka i scenografka. Brała udział w międzynarodowych festiwalach m.in.: w Rosji, Norwegii, Polsce, Estonii, Irlandii i Szwecji.

 

Wileński Teatr Lalek, poprzednik dzisiejszego „Lėlė”, został założony w 1958 roku przez Balysa Lukošiusa, lalkarza, aktora i reżysera. Później do Teatru dołączył słynny litewski reżyser i scenograf Vitalijus Mazūras i został liderem zespołu.
Teatr wystawia dzieła literatury dziecięcej popularnych litewskich i zagranicznych autorów oraz sztuki lalkowe dla widzów dorosłych.
Obecnie w „Lėlė” pracuje dwudziestu profesjonalnych aktorów, a także zespół wykwalifikowanych, zdolnych mistrzów i projektantów lalek, którzy wykonują różnego rodzaju lalki - małe lub duże marionetki, lalki cieniowe oraz maski dla aktorów.
Teatr wystawiał swoje spektakle w większości krajów europejskich, w Afryce, Indiach i Stanach Zjednoczonych, z powodzeniem uczestniczył w międzynarodowych festiwalach i otrzymał szereg nagród, w tym kilka Grand Prix.

Bilety: normalny 40 zł, ulgowy 20 zł

powrót
© Copyright 2016 Teatr Jaracza | All right reserved
Teatr im. Stefana Jaracza w Olsztynie, ul. 1 Maja 4, 10-118 Olsztyn, tel. 89 527 58 59
Projekt i wykonanie: Artneo.pl