Noc Helvera

powrót

Ingmar Villqist NOC HELVERA – Teatr im. Stefana Jaracza w Olsztynie
 

reżyseria: Giovanny Castellanos
scenografia: Wojciech Stefaniak
ruch sceniczny: Witold Jurewicz
muzyka: Marcin Rumiński

obsada:
Ewa Pałuska
Radosław Jamroż (gościnnie)

 

„Noc Helvera” koncentruje się na relacji między Helverem a Karlą, dwojgiem ludzi pragnących bliskości i zrozumienia. Jego fascynuje militarny dryl i wojskowe gadżety, właśnie brał udział w maszerujących po mieście demonstracjach. Karla na próżno usiłuje odwrócić uwagę Helvera od szalejącego za oknem zła.
„Spektakl opowiada o dobrze znanym złu, które kiedyś niemal doprowadziło ludzkość do zagłady, do przerażającego barbarzyństwa, a które dziś pewnymi krokami wraca w światle prawa. Ideologia, patologia i dramat mieszają się uwalniając demony, których nie da się zatrzymać. Spektakl odzwierciedla nasze dzisiejsze otoczenie. Młody Helver idzie za tłumem, za modnymi hasłami, nic tak naprawdę nie rozumiejąc… ale właściwie nie musi, bo ma kolegów - autorytety, które mówią mu, co robić i co myśleć. W sztuce fascynująco splata się tragedia rodzinna z sytuacją człowieka poddanego presji systemu totalitarnego” - opowiada Giovanny Castellanos, reżyser.

 

Ingmar Villqist (właśc. Jarosław Świerszcz; ur. 1960) historyk sztuki; dramatopisarz, reżyser, przez lata związany z BWA Katowice i warszawską Zachętą. Jako dramatopisarz debiutował w wieku 38 lat sztuką „Noc Helvera”. Autor kilkudziesięciu tekstów dramatycznych, m.in. „51 minut”, „Beztlenowce”, „Fantom”, „Kompozycja w błękicie”, „Preparaty”, „Sprawa miasta Ellmit”, „Wernisaż”. Jego sztuki przetłumaczone zostały na język niemiecki, angielski, francuski, włoski, węgierski, słowacki, bułgarski, chorwacki. Wystawiono je w Niemczech, Anglii, Słowacji, na Litwie i w Bułgarii. Był trzykrotnie nominowany do Paszportu „Polityki”. W latach 2001–2006 współpracował z Teatrem Wybrzeże w Gdańsku, w latach 2008–2010 był dyrektorem Teatru Miejskiego w Gdyni.

Giovanny Castellanos (ur. 1979) reżyser; absolwent PWST w Krakowie, od 2006 roku związany z Teatrem im. Stefana Jaracza w Olsztynie. Kolumbijczyk z pochodzenia, mieszka w Polsce od 20 lat. Doskonale rozumie polską mentalność, a jednocześnie nie brak mu dystansu, dlatego w swoich spektaklach potrafi celnie wypunktować Polaków i ich przywary.
Początek błyskotliwej kariery Castellanosa to „Podróż do wnętrza pokoju” M. Walczaka (Teatr im. S. Jaracza w Olsztynie, 2006 rok), spektakl znalazł się w finale konkursu na Wystawienie Polskiej Sztuki Współczesnej i został nagrodzony na festiwalu w Tarnopolu (Ukraina).
Wyreżyserował prawie czterdzieści przedstawień i można mówić o rozpoznawalnym stylu spektakli Castellanosa, które wielokrotnie były jego osobistą odpowiedzią na otaczającą rzeczywistość.

 

Teatr w Olsztynie powstał w 1925 roku jako dar władz niemieckich dla mieszkańców Olsztyna (wówczas Allenstein) za głosowanie w plebiscycie za przynależnością Warmii do Prus. Polska działalność Teatru zaczęła się po II wojnie światowej. W listopadzie 1945 roku po raz pierwszy wystawiono polską sztukę, była to „Moralność pani Dulskiej” G. Zapolskiej. W 1946 roku patronem Teatru został Stefan Jaracz.
Dziś na czterech scenach prezentowany jest różnorodny gatunkowo i estetycznie repertuar, który łącznie stanowi bogaty wybór propozycji. To Teatr eklektyczny w najlepszym tego słowa znaczeniu: zawierający szerokie spectrum poetyk, stylów i konwencji.
Od 2006 roku Teatr im. Stefana Jaracza w Olsztynie uzyskał status Narodowej Instytucji Kultury.

Bilety: normalny 40 zł, ulgowy 20 zł

powrót
© Copyright 2016 Teatr Jaracza | All right reserved
Teatr im. Stefana Jaracza w Olsztynie, ul. 1 Maja 4, 10-118 Olsztyn, tel. 89 527 58 59
Projekt i wykonanie: Artneo.pl