Zwyczajna środa

powrót

Zoltán Egressy ZWYCZAJNA ŚRODA - czytanie
 

przekład: Jolanta Jarmołowicz
reżyseria Daria Kubisiak

 

Tekst sztuki został opublikowany w antologii „Wróg publiczny i inne dramaty węgierskie” wydanej przez ADiT w 2017 roku. Spotkanie poświęcone tej książce odbędzie się 20.10.2017. (piątek) o godz. 21:00 na Scenie Dużej.

 

„Zwyczajna środa” sztuka z 2015 roku opowiada o zwykłej rodzinie, w której nie dzieje się nic tragicznego, bohaterowie nie zmagają się z żadną historyczną czy społeczną traumą, a jednak ich związek, jak pisze autor: „z powodu różnych przyczyn zmierza ku rozpadowi”.
„Zwyczajna środa”, podobnie jak sztuka „Jest ciężko”, to dramat o kryzysie jednostki i być może właśnie dlatego przemawia do szerokiego grona odbiorców, ponieważ opowiedziana w nim historia jest tak zwyczajna, tak przeciętna, a jej przebieg tak uderzająco znany, że może zdarzyć się gdziekolwiek i komukolwiek, jak potknięcie na ulicy. Ciekawym zabiegiem w sztuce jest to, że niemal od pierwszych zdań widz wie, co się wydarzyło i stopniowo dowiaduje się jak do tego doszło. Co ważne w „Zwyczajnej środzie” do głosu dochodzą wszyscy członkowie rodziny – także dziecko.

 

Zoltan Egressy (ur. 1967) dramaturg, prozaik; studiował literaturę i historię na Uniwersytecie w Budapeszcie. Karierę rozpoczął jako poeta i perkusista w zespole rockowym. Od lat stale obecny na scenach węgierskich. Laureat nagrody literackiej Attili Józsefa i Emo Szepa. Jego dramaty zostały przełożone na wiele języków i są wystawiane m.in.: na Słowacji, w Czechach, Polsce i Wielkiej Brytanii. Sztuka „Szczaw, frytki” odniosła sukces w londyńskim New End Theatre, doczekała się blisko trzydziestu wystawień. Największą popularnością cieszy się „Portugalia”, grana nieprzerwanie w Teatrze im. Katony od 1998 roku. Zoltan Egressy opublikował trzy antologie swoich dramatów i kilka powieści.
W Polsce wystawiono: „Portugalię”, „Niebieski, niebieski, niebieski” oraz „Szczaw, frytki”.

Daria Kubisiak (ur. 1989) absolwentka polonistyki i performatyki przedstawień, studentka reżyserii teatralnej PWST w Krakowie. Jako dramatopisarka debiutowała tekstem „Reduplikacja” w reżyserii Aśki Grochulskiej w Łaźni Nowej w Krakowie w ramach Festiwalu Uczuć Urażonych. Jako dramaturżka debiutowała spektaklem „Opole/04” w Teatrze im. Jana Kochanowskiego w Opolu. Współautorka i reżyserka instalacji „Kartoteka rozrzucona 2.016” (Instytut im. J. Grotowskiego we Wrocławiu, 2016). Stworzyła autorskie wydarzenie sceniczne „Chór Performatyków” (Cricoteka 2016, Forum Młodej Reżyserii 2016, Teatr Nowy w Krakowie 2017).
Członkini kolektywu artystycznego „Antyteren”, członkini i współzałożycielka Pracowni Dramaturgicznej PWST Kraków.

WSTĘP WOLNY

powrót
© Copyright 2016 Teatr Jaracza | All right reserved
Teatr im. Stefana Jaracza w Olsztynie, ul. 1 Maja 4, 10-118 Olsztyn, tel. 89 527 58 59
Projekt i wykonanie: Artneo.pl