Królestwo Twoje

powrót

KRÓLESTWO TWOJE (Your Kindom) - Forte Company (Węgry)

opowiadania Sándora Tara w adaptacji Tibora Keresztury

Po spektaklu odbędzie się spotkanie promujące antologię sztuk węgierskich, ok.godz.21:00

 

dramaturgia: Judit Garai
rezyseria: Csaba Horváth
muzyka: Csaba Ökrös
kostiumy: Mari Benedek
scenografia:Zsófia Mocsár
światła: Ferenc Payer
współpraca reżyserska (Associate Director): Henrietta Kovács

 

obsada:
István Gyulai-Zékány
László Fehér
Nóra Földeáki
Barnabás Horkay
József Kádas
Csaba Krisztik
Niké Kurta
Norbert Nagy
Máté Novkov
Márton Pallag
Petra Ténai

 

Inspiracją do stworzenia spektaklu „Królestwo Twoje” grupy Forte Company jest twórczość znakomitego węgierskiego pisarza, nowelisty Tara Sándora. Jego kariera i upadek uważane są za jedne z najbardziej tragicznych i kontrowersyjnych wydarzeń węgierskiej sceny literackiej w ostatnich dziesięcioleciach. Spektakl skupia się ukazaniu mentalnego rozpadu ludzkiej osobowości, a niektóre wątki mogą luźno nawiązywać do osobistej historii pisarza.
„Królestwo Twoje” to spektakl dla tych, którzy cenią w teatrze nowoczesną formę oraz ciekawą i pomysłową choreografię, wykorzystaną do opowiedzenia przejmujących historii. To połączenie tańca, tekstu, muzyki i plastyki.
Spektakl był pokazywany na festiwalach: TESZT (Timișoara/Rumunia), MOT (Skopje/Macedonia) oraz Desiré Festival (Subotica/Serbia). Otrzymał nagrodę publiczności na THEALTER Festival (Szeged/Węgry), a Csaba Horváth nagrodę dla najlepszego reżysera na Festiwalu POSZT (Pécs/Węgry).
W spektaklu wykorzystano chóry zatytułowane „Vadászó csiga” i „Harangoznak” z kolekcji Ferenca Farkasa, do wierszy „Öt kis gyermekkar” Kassáka Lajosa, za zgodą prawnego następcy kompozytora.
*The choruses entitled Vadászó csiga and Harangoznak from Ferenc Farkas’ collection Öt kis gyermekkar Kassák Lajos verseire are used in the performance with the permission of the composer’s legal heir.

 

Sándor Tar (1941-2005) – jeden z najwybitniejszych pisarzy współczesnej literatury węgierskiej, autor powieści, opowiadań i nowel. Pochodził z Hajdúsámson; po skończeniu technikum pracował jako elektrotechnik w fabryce przyrządów medycznych w Debreczynie (w latach 1959-1992). W latach 1991-1999 był członkiem redakcji miesięcznika literackiego „Holmi”.
Tar we wszystkich swoich utworach pisał o Węgrzech; o ludziach zawiedzionych i oszukanych, i o marzycielach zasługujących na lepsze życie. Mówi się, że był pisarzem przegranych. Wiedział wiele o tym, co możemy nazwać jednym słowem: wrażliwością.
Najważniejsze dzieła Tara to m.in.: „Miért jó a póknak” („Dlaczego dobrze być pająkiem”, 1989), „A te országod” („Królewstwo Twoje”, 1993), „Az alku” („Ugoda”, 2004).

Csaba Horváth (ur. 1968) – tancerz, choreograf i reżyser. Ukończył Węgierską Akademię Tańca w Budapeszcie. W 1998 roku za swój pierwszy wyreżyserowany spektakl „Duhaj” (w którym również występował jako tancerz) otrzymał Nagrodę Herald Angel na festiwalu w Edynburgu. W 2005 roku założył autorski teatr tańca Forte Company, którego jest liderem. Pracuje również zagranicą m.in.: w Stanach Zjednoczonych i Grecji.
Wyreżyserowany przez niego spektakl „Notatnik” na podstawie powieści Ágoty Kristóf z Forte Company był pokazywany w Olsztynie w 2014 roku w czasie ósmej edycji Festiwalu DEMOLUDY. To przedstawienie ze względu na bardzo oryginalną formę, perfekcyjne wykonanie i ważną treść wzbudziło ogromne emocje 1)wśród widzów nie pozwalając o sobie zapomnieć do dziś.

Forte Company to zespół założony w 2005 roku przez reżysera i choreografa Csabę Horvátha. Grupa aktorów i tancerzy eksperymentuje z dotychczas nieznanymi na Węgrzech formami ekspresji. Ich celem jest stworzenie nowego, jednorodnego języka wykorzystującego ciało, głos, taniec, muzykę i tekst. Tak przedefiniowany „teatr fizyczny” stara się inaczej myśleć o opowiadaniu historii, sytuacji, budowaniu scen, czasu i przestrzeni scenicznej, dramaturgii. Stawia na szczególnie ekscytujące i oryginalne metody działania.
W spektaklach tego zespołu liczy się nie tylko taniec, równie ważną rolę pełnią także inne formy sztuki. Choć Forte jest stosunkowo młodym zespołem, osiągnął już znaczący sukces, czego dowodem są liczne zaproszenia na festiwale, nagrody i pozytywne oceny widzów.

Bilety: normalny 40 zł, ulgowy 20 zł

powrót
© Copyright 2016 Teatr Jaracza | All right reserved
Teatr im. Stefana Jaracza w Olsztynie, ul. 1 Maja 4, 10-118 Olsztyn, tel. 89 527 58 59
Projekt i wykonanie: Artneo.pl