Wystawa fotografii Tomasza Tomaszewskiego

powrót

CYGANIE, INNI LUDZIE TACY JAK MY – wernisaż fotografii Tomasza Tomaszewskiego

28 listopada (środa), 20:00, Foyer Sceny Dużej

 

„Moją intencją było opowiedzenie językiem wizualnym historii narodu nieposiadającego własnego państwa, który rozproszony jest nieomal na całym świecie i w krajach osiedlenia tworzy barwne, oryginalne społeczności. O tradycji Romów, ich obyczajach i życiu codziennym wiemy niewiele, a ten brak wiedzy zastępują nam często negatywne stereotypy, zapragnąłem więc przedstawić historię,  której przesłaniem byłaby potrzeba tolerancji wobec tych, którzy są odmienni, co nie znaczy, że gorsi.

Początki historii Romów są ciągle niejasne. Porównanie języka przez nich używanego z dialektami hinduskimi pozwala wysnuć przypuszczenie, że pochodzą oni z północno-zachodnich terenów Indii, które opuścili około dziewiątego wieku naszej ery. W kolejnych migracjach poprzez Iran oraz Azję Mniejszą Cyganie dotarli do Bałkanów, gdzie w czternastym stuleciu stworzyli silną i liczną społeczność. Ocenia się, że w dzisiejszej Europie żyje około dwanaście, a na całym świecie szesnaście milionów Romów.

Przez wieki postrzegani byli jako obcy. Otoczeni atmosferą nieufności, a nawet pogardy, stanowili grupę izolowaną, żyjącą na marginesie rozwijających się społeczeństw Europy, choć ich wkład w dziedzictwo kultury, szczególnie w muzykę, taniec i rękodzieło jest niezaprzeczalny.

Podróże, jakie odbyłem dokumentując życie współczesnych Cyganów, utwierdzają mnie w przekonaniu, że niewiele się zmieniło. Wygląda na to, że nadal nie potrafimy być tolerancyjni wobec tych, którzy żyją inaczej niż my.

Na wystawie prezentuję fotografie ukazujące życie Romów w różnych miejscach, od Indii, skąd pochodzą, poprzez Europę, w której jest ich najwięcej, aż po Stany Zjednoczone, gdzie w liberalnym, wieloetnicznym społeczeństwie dla wielu spośród nich nadszedł kres włóczęgi”.

Tomasz Tomaszewski

Tomasz Tomaszewski - doktor Akademii Sztuk Pięknych w Warszawie. Jest członkiem Związku Polskich Artystów Fotografików, agencji Visum Archiv w Hamburgu, agencji National Geographic Creative w Waszyngtonie oraz American Society of Media Photographers. Zajmuje się fotografią prasową, publikuje swoje zdjęcia w najważniejszych pismach polskich i wielu zagranicznych, jak: „National Geographic Magazine”, „Stern”, „Paris Match”, „GEO”, „New York Times”, „Time”, „Fortune”, „Elle”, „Vogue”. Wydał kilka książek autorskich. Autor wielu wystaw indywidualnych. Jest laureatem polskich oraz międzynarodowych nagród fotograficznych. 

 

powrót
© Copyright 2016 Teatr Jaracza | All right reserved
Teatr im. Stefana Jaracza w Olsztynie, ul. 1 Maja 4, 10-118 Olsztyn, tel. 89 527 58 59
Projekt i wykonanie: Artneo.pl